Freelance Sosyal Medya Uzmanı - Yüzde 100 Etkileşim Artışı
Loading...
Freelance Sosyal Medya Uzmanı2021-05-07T08:01:03-08:00

FREELANCE SOSYAL MEDYA UZMANI

Freelance Sosyal Medya Uzmanı İle Çalışın

Freelance sosyal medya uzmanı, markanız için sosyal medya platformlarınızda marka promosyonları, şirket bilgileri ve pazarlama kampanyaları oluşturur ve sürdürür. Freelance adwords uzmanı ve freelance seo uzmanı olarak görev yapan ekibimiz ile sosyal medya içeriklerinizi oluşturmanın yanında en kritik teknikleri kullanarak sosyal medya reklamlarınızı promote edebiliriz.

Marka kimliği ve online itibar yönetimi açısından sosyal medya yönetimi kurumsal kimliğinize uygun olmalıdır. Fakat bunun yanında sosyal medya trendleri doğrultusunda hedef kitle ile karşılıklı etkileşimi güçlü tutmak en önemli stratejik yaklaşımımızı oluşturmaktadır.

İletişim stratejilerine ve mecra dinamiklerine uygun şekilde üretilecek sosyal medya içerikleriniz, proaktif reklamlar ve etiket çalışmalarıyla güçlendirilir. Sosyal medyacı, ayrıca, ücretsiz veya ücretli araçları kullanarak sosyal medya analizlerini izlerler ve soru ve yorumlara şirketin sesi ve yönergelerine göre yanıt verirler.

Sosyal medya yöneticileri, şirketleri için yeni içerik üretmek için her gün çalışır, yeni fikirler ve formatlar geliştirmek için sürekli yenilik yapar ve bu fikirlerin ne kadar iyi performans gösterdiğini ölçer. Devam eden şirket girişimleriyle kampanyaları koordine etmek ve mevcut pazarlama kampanyalarını yürütmek için pazarlama ve halkla ilişkiler gibi diğer yaratıcı gruplarla ve hukuk departmanı ile birlikte çalışırlar. Bir freelance sosyal medya uzmanı trendleri ve şirket ve sektör haberlerini takip etmelidir.

Freelance Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Gereken 10 Özellik

 • Metin Yazarlığı

 • Online İtibar ve Kriz Yönetimi Konusunda Deneyim

 • Araştırma Yeteneği

 • SEO Bilgisi

 • Sosyal Medyanın Dokusunu Bilmek

 • Hedef Kitle Odaklı Çalışma

 • Topluluk Yönetimi

 • Görsel Zeka

 • Müşteri Gibi Düşünebilme

 • İçerik Pazarlaması Hakimiyeti

Referanslarımı Göz Atın


Sosyal Medya Hizmet İçeriği

 • Hedef Kitle Analizi ve Belirlenmesi
 • SWOT Analizi
 • Rakip Analizi

 • Sosyal Medya İletişim Stratejisi Oluşturma
 • Hesapların Açılması veya Var Olan Hesapların Düzenlenmesi

 • Kurumsal Kimlik Ekseninde Hesapların Görsel Dizaynı
 • SEO Uyumlu İçerik Planı Hazırlanması ve İçerik Yönetimi

 • Stratejik Kampnya Yönetimi

 • Sosyal Medya Reklam Planlaması
 • Hesap Moderasyonu, Online Kriz ve Online İtibar Yönetimi
 • Dijital PR
freelance sosyal medya
Freelance hizmet

Freelance Sosyal Medya Yönetimi

1. Kurumsal Bütünlüğünüzü artırır

freelance sosyal medya yönetimiState of Social Media 2016 anketine göre, pazarlamacıların sosyal medyayı kullanmasının en önemli nedeni marka bilinci. Nedenini anlamak kolaydır: Ortalama bir insan her gün yaklaşık iki saatini sosyal medyada geçirir ve bu nedenle sosyal medya, tüketicilerin dikkatini çekmek için en iyi yerlerden biridir. Freelance sosyal medya uzmanı bu metrikleri iyi okuyabilmelidir.

Sosyal medya, pazarlamacıların markalarının çevrimiçi dünyadaki varlığı ve erişimi hakkında daha nicel bir anlayışa sahip olmalarını da sağladı. Ve şimdi çoğu sosyal medya platformu, içeriğinizin erişimiyle ilgili veriler sağlayarak çevrimiçi varlığınızı daha doğru bir şekilde bildirmenize olanak tanıyor.

Marka farkındalığını ölçmek için potansiyel metrikler:

 • Takipçi sayısı – “Potansiyel olarak kaç kişiye ulaşabilirsiniz?”
 • Dönüşüm Oranı
 • Etkileşim Oranı
 • Post Paylaşım ve Beğeni Oranı

2. Web sitenize trafik çeker

Sosyal medyada marka varlığına sahip olmanın bir adım ötesi, web sitenize veya blogunuza, müşterilerinize dönüşebilecek ziyaretçileri çekmektir. Pazarlamacıların beşte üçü, içeriklerini dağıtmak ve sitelerine trafik çekmek için sosyal medyayı kullanıyor. Örneğin HubSpot’taki bir ekip, sosyal medya deneyleri sayesinde aylık blog trafiğini sekiz ayda% 241 artırdı.  freelance sosyal medya uzmanı web sitesine trafik çekebilecek contentler oluşturur.

 • Trafiği ölçmek için potansiyel metrikler:
 • Sosyal medyadan gelen trafik – “Sosyal medya kanallarınızdan kaç ziyaretçi geliyor?”
 • Genel trafik payı – “Sosyal medya toplam trafiğinizin ne kadarını hesaba katıyor?”
 • Sosyal medya trafiğinin hemen çıkma oranı – “Sosyal medyadan gelen trafiğin kalitesi nedir?”
 • Sosyal medya gönderilerinize yapılan tıklamalar – “Sosyal medya gönderilerinizin mesajları ne kadar iyi?”
  Web sitenize gelen trafiği nasıl ölçebilirsiniz:

3. Freelance Sosyal Medya Uzmanı Yeni Potansiyel Müşterileri Bulmanızı Sağlar

Potansiyel müşteri oluşturma, genellikle kurumsal yazılım şirketleri gibi uzun bir satış sürecine sahip şirketler tarafından kullanılır. Freelance dijtial medyacı potansiyel hedef kitleye ulaşmak için hedef kitle analizleri persipektifinde stratejiler oluşturur.

HubSpot‘a göre:

Potansiyel müşterileri işletmeniz için ısıtmanın ve onları nihayetinde satın alma yoluna götürmenin bir yoludur.
paylaşmak için tıklayın
Bu “yol” esasen sizin satış huninizdir. Ulaşabileceğiniz çok sayıda insanla sosyal medya, insanları dönüşüm huninizin en üstüne çıkarmak (veya onları işinize ısıtmak) için harika bir araç olabilir.

Bir potansiyel müşterinin tanımı oldukça geniştir, ancak genellikle kişinin şirketinize kendileri hakkında adı, e-posta adresi ve benzeri gibi bazı bilgiler sağladığı anlamına gelir. Sosyal medya potansiyel müşteri yaratma çabalarınızı izlemenin birçok yolu vardır ve freelance dijital pazarlama uzmanı bu konuda danışılacak yegane kişidir.

4.Online İtibar Yönetiminizi Kolaylaştırır

5- SEO Açısından Önem Taşır

6- Sosyal Medya Mecralarının Kendi Pazarlarından Satış Yapılabilir

7-Düşük Reklam Fiyatları İle Dönüşümü Arttırır

 

Dijital Pazarlama Uzmanı Olarak Yetkinliklerim

Google Analytics
Yandex direct
Yandex metrica
Facebook Business Manager
Copywriting
Google Data Studio
Google Tag Manager
Social Media Management
Semrush, Ahrefs
HTML
Google Merchant Center
Wordpress
Adobe (Photoshop,
Illustrator,Premiere,
After effects)

Sosyal Medya Uzmanı Olarak Ne Yapıyorum ?

dijital pazarlama uzmanı kimdir

Dijital pazarlama uzmanı olarak, küçük işletmelerden, büyük şirketlere kadar değişen işletmeler için dijital pazarlama stratejileri geliştirmek ve denetlemekteyim. Projeleri denetlemek, kurgulamak ve dijital pazarlama kampanyalarının baştan sona sorunsuz çalışmasını sağlamak görevlerim arasındadır. Firmaların dijital pazarlama veya kurumsal iletişim temasında çalışmalar yürütürüm.

B2B ve B2C olmak üzere bir çok markanın dijital performans sürecini yönettim. Bu süreçte firmaların sosyal medya, SEO, Google Ads, Yandex Direct gibi servisleri kullanmasına yardımcı oldum ve ya bizzat kullandım.

Bir çok dijital pazarlama ajansında görev yapmamım avantajı olarak, hem içeriği yönetirken hem de strateji oluştururken müşteri odaklı düşünebilmekte ve dönüşüm elde edecek operasyonlar gerçekleştirebilmekteydin.

Uzmanlık alanlarım arasında: Google ads, SEO, Sosyal Medya Reklamları, WordPress gelmektedir.

Freelance adwords uzmanı

Sosyal Medya Özelliklerine Firmalar Açısından Kuramsal Bakış

Yeni medya mecralarının etkileşimsellik, kitlesizleştirme, eş zamanlılık ve hipermetinsellik özellikleri, sektörel anlamda da dikkat çekmektedir. Bu durum firmaların online itibar ve erişilebilirlik kazanmaları için çevrimiçi reklam verme durumunu ortaya çıkarmaktadır. Böylelikle TV, radyo, gazete gibi geleneksel medya mecralarını da içerisinde barındırabilen internet, interaktif özelliği sebebiyle hızla reklamverenlerin ve reklamcıların odağı haline gelmektedir.

Ölçülebilir özelliği sayesinde firmalar hedef kitleleri üzerindeki etkilerini çok çabuk raporlayabilmekte ve stratejilerini bu düzlemde güncelleyebilmektedir. 1979 yılında kurulan Open Diary ile sosyal medya’nın temellerinin atıldığı söylenebilir. Fakat günümüzdeki anlamıyla sosyal medya’nın temsili Myspace (2003) ve Facebook (2004) ile başladığı söylenebilir. Sosyal medya platformunun bir çatı gibi içerisinde bir çok mecranın bulunduğu söylenebilir(Kaplan, Haenlein, 2010, s. 59).

Sosyal medya reklamları; sosyal medya mecralarında yapılan çevrimiçi reklamları leteratürel olarak tanımlayan bir terimdir. Sosyal medya mecraları, bloglar, facebook, twitter, intagram, pinterest, video siteleri ve diğer mecraların reklamları bu gruba dahildir. Sosyal ağlarda reklamverenler hedef kitlesinin özellikleri kapsamında mecra seçebilmekte ve hedefleme yapabilmektedir.

En önemli özelliklerinden birisi ise sosyal ağlarda verilen reklamların hedef kitlenin demografik özelliklerini, ilgi alanlarını, mesleklerini, evli – bekar hedeflemesini detaylı olarak yapabilmektir. Eş zamanlı ölçümleme özelliğiyle anında müdahale şansı tanıyan sosyal medya reklamları ücret – performans verilerine göre ayarlanabilmektedir. Reklamları etkin hale getirebilmek için yapılan hedeflemeler, kullanıcıların reklama ilgisiz olmasını önüne geçmekte ve reklamları daha verimli hale getirebilmektedir (Yılmaz, 2020:24).

Serbest Sosyal Medya Uzmanı İyi Bir İletişimci ve Pazarlamacı Olmalıdır

Web 2.0’ın gelişmesinin ardından kullanıcıların içerik oluşturabildiği mecralar olan sosyal medya mecraları worl wide web’in yeni kullanım şeklini ortaya çıkarmışlardır.

 Markalar için hedef kitle niteliği taşıyan her tür demografik özelliği taşıyan bireyler, sosyal medya mecralarında çokca zaman geçirmektedir. Bu sebeple markalar pazarlama anlayışlarında yeniliğe giderek sosyal medya mecralarına önem vermeye başlamıştır. 

Sosyal medyada etkinliğini arttırmak isteyen markalar marka bilinirliğini arttırma, marka imajını oluşturma, tüketici ihtiyaçlarını belirleme, tüketici davranış analizi yapma, rakip analizi yapma ve bilgi edinme, kampanyalar oluşturma, online itibar yönetimi, kriz yönetimi ve topluluk yönetimi gibi nedenlerle sosyal medyada varlıklarını sürdürmektedirler.  Freelance sosyal medya danışmanı bu konuda markanın stratejik planlamasını oluşturur.

Freelance Sosyal Medyacı Sizin İçin Kontrolü Ele Alsın

Sosyal medyanın etkileşimli yönü katılımcıların fikirlerini beyan etme ya da negatif yorumlar yaparak markaların itibarlarını kontrolsüz şekilde tehlikeye sokabilmektedir. Bu nedenle markalar sosyal medya’da varlıklarını sağlam bir şekilde oluşturarak, kurumsal kimliğini yansıtmalıdır. Dolayısıyla tüm bu handikapları gerçekleştirecek kişi en iyi freelance sosyal medya uzmanı Ali Efsan Yılmaz’dır.

Merak Edilen Sorular

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?2021-04-28T01:56:45-08:00
 • İletişim veya pazarlama alanında gelişin
 • Trendleri Takip Edin
 • Ölçüm Araçlarını Öğrenin
 • Sosyal Medya İletişimini İyi Okuyun
 • Kurumsal İletişime Hakim Olun
 • Pazarlama İletişimine Hakim Olun
 • İletişim Bilimini Öğrenin
 • Metin Yazarlığını Geliştirin
 • Görsel İletişim Alanında Kendinizi Geliştirin
 • Tasarım Programları Hakkında Bilgi Sahibi Olun
 • SEO Hakkında Bilgi Sahibi Olun
 • Google Araçlarını Öğrenin
 • Google Adwords Hakkında Bilgi Sahibi Olun
 • Facebook Business Manager’ı Öğrenin
 • Pixel Kodu Nedi Öğrenin
 • Sektör araçları ve teknoloji konusunda kendinizi geliştirin
 • Her yerde sosyal medya fırsatları arayın
 • Öğrenmeyi ve uyum sağlamayı asla bırakmayın
 • Kendi başınıza çalışırken ve öğrenirken rahat olun
 • Beğendiğiniz markaları bulun ve takip edin
 • Çevrimiçi bir portföy oluşturun ve sergileyin
 • Gönüllü çalışma ile özgeçmişinize deneyim katın
 • İyi zaman yönetimi becerileri gösterin
Sosyal Medya Uzmanı Nedir?2021-04-28T01:57:00-08:00

Firmanız için dijital içerikler yaratan, online itibar ve kriz yönetimi yapan ve sosyal medya moderasyonunu yöneten kişidir sosyal medya yöneticisi. Sosyal medya yöneticileri, şirketleri için yeni içerik üretmek için her gün çalışır, yeni fikirler ve formatlar geliştirmek için sürekli yenilik yapar ve bu fikirlerin ne kadar iyi performans gösterdiğini ölçer. Devam eden şirket girişimleriyle kampanyaları koordine etmek ve mevcut pazarlama kampanyalarını yürütmek için pazarlama ve halkla ilişkiler gibi diğer yaratıcı gruplarla ve hukuk departmanı ile birlikte çalışırlar. Bir freelance sosyal medya yöneticisi trendleri ve şirket ve sektör haberlerini takip etmelidir.

Sosyal Medya Hizmeti Almak İçin İletişim Kurun

Profesyonel sosyal medya hizmeti almanız, yüksek dönüşüm sağlarken, bütçe kaybınızı önler.

dijital pazarlama uzmanı kimdir
Hizmet Al

Dijital Hizmetler

Sosyal medya uzmanı olarak sosyal medya reklamları, Google Ads ve SEO alanında da hizmet vermekteyim.

dijital pazarlama uzmanı kimdir

Business Manager

Facebook Reklamları

Instagram Reklamları

Google Ads

Yandex Direct

Bing Ads

Site İçi SEO

Site Dışı SEO

İçerik Analizi

Hizmetlere Göz AT

 Hemen Şimdi İletişime Geç